Страници: [1]
  Изпечатай  
Автор Тема: Добив на прополис  (Прочетена 7849 пъти)
Plamen Ganev
Newbie
*
Публикации: 14

Профил
« -: Декември 04, 2011, 09:56:10 »

Здравейте колеги!Искам да помоля да си споделим опита за добив на прополис! Някой от вас използвал ли е от мрежите,които се слагат под вътрешния капак/непосредственно върху рамките/?Интересува ме: кога ги слагате,колко мм са отворите на мрежите и какъв добив може да се очаква?  Аз пробвах с 2мм отвори и в някои с-ва натрупването беше много сериозно.Поставих ги веднага след поставянето на лентите в началото на август и ги махнах в края на септември при зазимяването.
Активен
Stancho Koichev
Администратор
Jr. Member
Публикации: 68

Профил
« Отговор #1 -: Декември 08, 2011, 04:26:19 »

Аз лично съм заменил вътрешният дървен капак с плат, по този начин те събират доста прополис между рамката(горната част) и плата и всеки път като си отварям кошера си събирам прполиса с повдигача. Но имам един колега който слага рамка с мрежа от двете страни около 2 мм дупки в края на кошера, това го прави ранна пролет и месец преди зазимяването. Много е доволен казва че така се вади най-чистият прополис, щом има дупка през която пчелата не може да мине тя гледа да я запуши точно с прополис, а такава метална мрежа е идеална. После слагаш в фризер за 2 часа и прополиса пада само като я огънеш.
Активен
david
Гост
« Отговор #2 -: Февруари 10, 2012, 02:54:24 »

колега режиш брезент по размера на кошера и мрежа за фибран слагаш я под брезента и те почват да запълват дупките на мрежата след като ги запълнят сваляш мрежа та и я слагаш в фризера прополиса от брезента го обираш с повдигача надявам се че съм ви помогнал.
Активен
Stancho Koichev
Администратор
Jr. Member
Публикации: 68

Профил
« Отговор #3 -: Ноември 23, 2015, 12:52:33 »

Благодарности на David метода му е отличен. Пробвах го и ми допадна - лесен и даващ резултати.
Активен
Страници: [1]
  Изпечатай  

Отиди на: